Nadleśnictwo Głogów ogłasza, że Lasy Państwowe kontynuują proces konsultacji mający na celu ochronę i zachowanie najcenniejszych terenów leśnych. Zapraszają również do wyrażenia opinii na temat aktualizacji obszarów objętych styczniowym moratorium na pozyskiwanie drewna. Dzięki decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska możliwe jest wznowienie oraz przedłużenie terminu na zgłaszanie uwag.
Decyzja Minister Klimatu i Środowiska z 8 stycznia tego roku wprowadziła półroczny zakaz oraz ograniczenia w pozyskiwaniu drewna w dziewięciu lokalizacjach w kraju. Zakazy objęły 94 tysiące hektarów lasów na obszarze 28 nadleśnictw.
Pod koniec kwietnia minister nakazała Lasom Państwowym przedstawić aktualizację terenów objętych moratorium. Polecenie obejmowało przedstawienie zarówno propozycji zmian, jak i raportu z konsultacji społecznych do 15 czerwca. Lasy Państwowe przygotowały propozycję zmian, z zastrzeżeniem, że obszar objęty moratorium nie będzie mniejszy niż ten wskazany w styczniu. Krótki termin wyznaczony przez Ministerstwo sprawił, że na zgłaszanie uwag pozostało jedynie kilka dni, mimo to wpłynęło ich ponad tysiąc.
Nowe zalecenia MKiŚ, wydane w czerwcu, pozwalają na wznowienie i przedłużenie konsultacji. Obecnie resort oczekuje na raport z konsultacji do końca września.
- Konieczność wydłużenia terminu konsultacji została podniesiona przez uczestników rozpoczętych już obrad. Nowy termin daje szansę wszystkim zainteresowanym na zapoznanie się z naszymi propozycjami i przedstawienie uwag. Dlatego zdecydowaliśmy o przedłużeniu konsultacji społecznych. Wznowimy je 15 lipca i przez 21 dni będziemy oczekiwać na kolejne opinie – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
Dyrektor Koss podkreśla, że wszystkie dotychczas złożone uwagi pozostaną ważne. Ich treść zostanie opublikowana na stronach internetowych RDLP i nadleśnictw, wraz z materiałami podlegającymi konsultacjom.
Konsultacje będą organizowane przez regionalne dyrekcje Lasów Państwowych w Białymstoku, Gdańsku, Krośnie, Radomiu i Wrocławiu, ponieważ to na ich terenie obowiązuje moratorium. 15 lipca na stronach RDLP i odpowiednich nadleśnictw pojawią się materiały, na temat których leśnicy chcą zebrać opinie. Propozycja aktualizacji obszarów objętych moratorium pozostanie niezmieniona w stosunku do tej z czerwca, z wyjątkiem ujednolicenia sposobu prezentacji danych. W każdym przypadku będą to:
- mapa obszarów objętych moratorium z 8 stycznia,
- mapa z propozycją aktualizacji,
- wykaz wydzieleń proponowanej aktualizacji,
- uzasadnienie zmian.
Na życzenie zainteresowanych Lasy Państwowe udostępnią pliki map numerycznych (*.shp) do samodzielnych analiz.
W pierwszych dniach po 15 lipca RDLP zorganizują spotkania online, podczas których omówione zostaną szczegóły dotyczące zmian w poszczególnych obszarach objętych moratorium oraz przebiegu samych konsultacji.
Przyjmowanie uwag zakończy się 4 sierpnia. W ciągu trzech tygodni RDLP ustosunkują się do nich. Zarówno uwagi, jak i stanowisko Lasów Państwowych zostaną opublikowane na stronach internetowych. Raporty z konsultacji zostaną opublikowane i przedstawione Ministerstwu Klimatu i Środowiska. Na ich podstawie MKiŚ podejmie decyzje dotyczące dalszych losów obszarów objętych moratorium.
- Styczniowa decyzja o wprowadzeniu moratorium miała zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Dlatego 15 lipca zapraszam wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z naszą propozycją aktualizacji i wypowiedzenia się na jej temat – mówi dyrektor Koss.
W przypadku pytań dotyczących konsultacji prosimy o kontakt na adres baligrod@krosno.lasy.gov.pl.
Harmonogram konsultacji:
- 15 lipca – publikacja propozycji na stronach RDLP i nadleśnictw,
- do 22 lipca – spotkania online organizowane przez RDLP,
- 4 sierpnia – zakończenie przyjmowania uwag,
- 25 sierpnia – publikacja zgłoszonych uwag i odpowiedzi na nie przez RDLP,
- 30 września – publikacja raportu z konsultacji.