W dniu 5 lipca bieżącego roku gmina, przed ogłoszeniem naboru do Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, zleciła przygotowanie dokumentacji Programu Funkcjonalno-Użytkowego (PFU) dla dwóch dróg: ul. Rolniczej oraz ul. Pod Borem. Było to zgodne z ubiegłoroczną praktyką, kiedy to gmina mogła złożyć dwa wnioski, a brak innych gotowych projektów wymusił podobne działanie.
Po ogłoszeniu naboru wniosków 25 lipca przez Urząd Wojewódzki okazało się jednak, że zmieniły się kryteria. Preferowane były teraz drogi o większym znaczeniu strategicznym, szczególnie ze względu na lokalizację. Dodatkowo, gmina mogła złożyć wniosek jedynie na jedną drogę. Ze względu na nowe kryteria, które promowały drogi bliżej lotniska, infrastruktury krytycznej oraz stref gospodarczych, a także te rozwiązujące problemy pieszych i rowerzystów, gmina postanowiła skupić się na ul. Pod Borem, dla której posiadała gotowe PFU. Wniosek na przebudowę tej drogi został złożony 21 sierpnia.
Ulica Pod Borem jest kluczowym dojazdem do wielu firm i domów mieszkalnych, a także charakteryzuje się wzmożonym ruchem samochodów ciężarowych. Niestety, brak chodnika stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów poruszających się tą drogą. W planach na przyszłość jest budowa ścieżki rowerowej oraz chodnika przy drodze krajowej nr 9. Powstanie takich elementów infrastruktury również przy ul. Pod Borem stworzy naturalne połączenie dla mieszkańców pracujących w tym rejonie oraz w strefie gospodarczej przy lotnisku, poprawiając bezpieczeństwo i komfort podróży.
Ulica Maksymiliana Kolbego na całej swojej długości posiada chodnik w dobrym lub bardzo dobrym stanie. Nawierzchnia drogi jest w stanie dostatecznym, a ruch samochodów ciężarowych jest minimalny, ponieważ główna komunikacja do pobliskiej strefy odbywa się ulicami Innowacyjną i Strefową. Głównym problemem na tej drodze jest jednak zapadająca się nawierzchnia w rejonie skrzyżowania z ulicą Transportową. Problem ten wynika z uszkodzonej kanalizacji deszczowej o przekroju fi800, której właścicielem nie jest gmina, lecz prywatna firma Vispro (dawniej Exbud, Skanska). Gmina od wielu miesięcy próbuje nakłonić właściciela do naprawy kanalizacji, jednak do tej pory nie podjęto żadnych działań. Dopiero po rozwiązaniu problemu z kanalizacją, gmina planuje zlecenie projektu remontu ulicy. Bez naprawy uszkodzonej kanalizacji, remont drogi miałby jedynie krótkoterminowy efekt.
Gmina obecnie dysponuje dokumentacją PFU dla ul. Rolniczej oraz projektuje budowę drogi na Zapole, drogi w Pogwizdowie Starym, ul. Kolejowej, ul. Popiełuszki, a także na trasach Przewrotne – Studzieniec, Lipie – Zabajka i Wola Cicha – Zabajka. Dodatkowo planowane są remonty nawierzchni i chodników na ulicach: 11 listopada, Spytka Ligęzy, Kościelnej, K. Głowy, Joselewicza, Topolowej, Targowej, Wąskiej, Witosa, Piekarskiej, Żeromskiego, Kochanowskiego, Kardynała Wyszyńskiego, Bolesława Prusa i Ogrodowej. Wszystkie te projekty są przygotowywane w celu pozyskania środków, które mogą być dostępne w przyszłości.