Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Głogowie Małopolskim ogłosił rozpoczęcie naboru do rządowego Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla jednostek samorządu terytorialnego – edycja 2025. Program, finansowany z Funduszu Solidarnościowego, będzie miał na celu zapewnienie osobom z niepełnosprawnością wsparcia w codziennych czynnościach oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Kto będzie mógł skorzystać z usług asystenckich?
Z usług asystenta osobistego będą mogły skorzystać:
Dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, wymagające stałej lub długotrwałej opieki oraz pomocy innej osoby ze względu na znaczne ograniczenia w samodzielnej egzystencji i konieczność codziennego współudziału opiekuna w leczeniu, rehabilitacji i edukacji.
Osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo traktowane na równi z takimi orzeczeniami zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Jak wnioskować o usługi asystenckie?
Gmina przyzna usługi asystencji osobistej na podstawie Karty zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla JST – edycja 2025. Zainteresowane osoby będą mogły skontaktować się bezpośrednio z pracownikami socjalnymi Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Głogowie Małopolskim przy ul. Fabrycznej 17, I piętro, lub telefonicznie pod numerami tel. 17 789 75 11, 17 789 75 13, 17 789 75 16
Kartę zgłoszenia będzie można pobrać ze strony internetowej https://www.glogow-mlp.pl/aktualnosci/109-inne/3165-program-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia (kliknąć wyraz TUTAJ), a następnie wypełnić i dostarczyć do ośrodka do 23 sierpnia 2024 r. Gmina złoży wniosek o środki finansowe w ramach Programu do właściwego wojewody do 26 sierpnia 2024 r.
Jakie wsparcie zapewni asystent osobisty?
Asystent osoby z niepełnosprawnością będzie ogromnym wsparciem w różnych aspektach życia codziennego, takich jak:
Pomoc w wykonywaniu codziennych czynności.
Wyjścia z domu, powroty do domu oraz dojazdy.
Załatwianie spraw urzędowych.
Korzystanie z dóbr kultury (muzea, teatry, kina, galerie sztuki, wystawy).
Zaprowadzanie dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówek oświatowych i ich odbiór.
Zakres usług asystenta nie będzie ograniczony do powyższych czynności i będzie mógł być rozszerzony zgodnie z ustaleniami między realizatorem programu, korzystającym z usług asystenta a samym asystentem. W karcie zgłoszenia do programu należy podać informacje na temat wnioskowanego zakresu usług asystenta osobistego.
Koszt usług asystenta osobistego
Usługi asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością będą finansowane z Funduszu Solidarnościowego, co oznacza, że będą one bezpłatne dla beneficjentów.
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Głogowie Małopolskim zachęca wszystkie osoby z niepełnosprawnością do skorzystania z tego wsparcia, które ma na celu ułatwienie codziennego życia i poprawę funkcjonowania w społeczeństwie.