W grupach Biedronek i Pszczółek zakończono realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „W ekologicznym świecie dobrze bawić się będziecie”. Projekt ten nie tylko zapewnił dzieciom świetną zabawę, ale przede wszystkim zaszczepił w nich podstawy edukacji proekologicznej. Celem projektu było zachęcenie najmłodszych do odkrywania świata, pobudzenie ich kreatywności oraz radości z tworzenia. Jednocześnie dzieci dowiedziały się, jak wiele zależy od ich codziennych działań w trosce o naszą planetę.
Edukacja przez zabawę
Podczas trwania projektu dzieci realizowały szereg różnorodnych tematów, które angażowały ich do działania i uczyły wykorzystywania materiałów przyrodniczych w zabawie i nauce. Każde zadanie było okazją do rozwijania wyobraźni i odkrywania świata w sposób twórczy i ekologiczny.
Najważniejsze tematy zrealizowane w ramach projektu
Nakrętki gromadzimy i obrazki z nich tworzymy: Dzieci zbierały nakrętki, z których następnie tworzyły kolorowe mozaiki.
W sali kolorowe worki mamy bo o ekologię dbamy i segregować się uczymy: Przedszkolaki uczyły się segregacji odpadów przy użyciu kolorowych worków.
Wielki koncert urządzamy i na kubkach zagramy: Organizacja koncertu, gdzie instrumentami były kubki, rozwijała kreatywność i muzykalność dzieci.
Książki w sali naprawiamy bo czytanie uwielbiamy: Maluchy naprawiały uszkodzone książki, ucząc się jednocześnie szacunku do literatury.
Z papieru kulki robimy i celować się uczymy: Dzieci bawiły się, tworząc papierowe kulki i ćwicząc celność.
Dzień Ziemi uczcimy i planetę oczyścimy: Akcja sprzątania świata z okazji Dnia Ziemi, podczas której dzieci aktywnie dbały o środowisko.
Na piasku kreślimy, paluszki swe ćwiczymy: Maluchy rysowały na piasku, rozwijając zdolności manualne.
Skarby jesieni zbieramy, mandale układamy: Tworzenie mandali z jesiennych skarbów pobudzało wyobraźnię i zmysł estetyczny.
Dary natury zbieramy i ścieżkę sensoryczną układamy: Przedszkolaki tworzyły ścieżki sensoryczne z naturalnych materiałów.
Papier śniadaniowy mamy i w kalkę go zamieniamy: Dzieci zamieniały papier śniadaniowy w kalki, rozwijając zdolności artystyczne.
Patyki zbieramy i liczenie zaczynamy: Zabawy matematyczne z wykorzystaniem patyków rozwijały umiejętności liczenia.
Patyczki od lodów pozbieramy i z nich obrazki wykonamy: Tworzenie obrazków z patyczków po lodach było doskonałym ćwiczeniem twórczości.
Tekturowe plansze mamy, kodowanie zaczynamy: Nauka kodowania na tekturowych planszach wprowadzała dzieci w świat programowania.
Rolki zbieramy i w ozdoby je zmieniamy: Przedszkolaki tworzyły ozdoby z rolek po papierze toaletowym, ucząc się recyklingu.
Eko-kącik urządzamy nasze skarby tam chowamy: Organizacja eko-kącika rozwijała poczucie odpowiedzialności za środowisko.
Kącik przyrody tworzymy, w nim rośliny posadzimy: Dzieci sadziły rośliny, ucząc się troski o naturę.
Kiełki w sali wysiewamy i na zdrowie je zjadamy: Wysiew kiełków i ich konsumpcja wprowadzała maluchy w świat zdrowego odżywiania.
Liście suszymy i do zielnika je wkleimy: Tworzenie zielników z suszonych liści rozwijało wiedzę przyrodniczą.
Jesienne liście suszymy i witraże z nich robimy: Zajęcia plastyczne z wykorzystaniem suszonych liści rozwijały kreatywność.
Schroniskom pomagamy, bezdomniaki dokarmiamy: Dzieci uczyły się empatii, pomagając zwierzętom w schroniskach.
O ptaki zimą dbamy, karmniki im stawiamy: Przedszkolaki dbały o ptaki, budując dla nich karmniki na zimę.
Efekty projektu
Realizacja projektu „W ekologicznym świecie dobrze bawić się będziecie” angażowała dzieci do aktywnego działania, ucząc je jednocześnie wykorzystania materiałów przyrodniczych w codziennych zabawach i nauce. Dzieci rozwijały swoją wyobraźnię, uczyły się odkrywać świat i rozumieć, jak ich działania wpływają na naszą planetę. Projekt okazał się doskonałym zalążkiem edukacji proekologicznej, która z pewnością zaowocuje w przyszłości.